Przyprawy w Twojej kuchni

Chcesz upichcić coś pysznego? Nie zapomnij o przyprawach! Orientalne, słodkie, pikantne – dodają aromatu i smaku przygotowanym daniom, przez co stanowią podstawę każdej kuchni. Przyprawy i zioła kulinarne uzupełniają wykorzystywane podczas gotowania produkty, ale mają również wiele właściwości zdrowotnych – poprawiają trawienie, metabolizm, a nawet wzmacniają apetyt.

Prawdziwa moc przypraw

Przyprawy powinny być wykorzystywane w naszej codziennej diecie – dla samego smaku, ale również optymalnego funkcjonowania naszego organizmu. To jedne z podstawowych produktów na liście zakupów. Nikomu nie będzie smakował nieprzyprawiony sos, zupa czy ulubione spaghetti. Sól i pieprz królują w polskiej kuchni już od dawna, jednak warto łączyć je z innymi ziołami, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm.

Śródziemnomorskie smaki

Połączenie trzech regionów i smaków: południowo-europejskiego, wschodnio-śródziemnomorskiego i północnoafrykańskiego. Bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn, mięta, liście laurowe oraz natka pietruszki – kuchnia śródziemnomorska nie może obejść się bez tych przypraw. W trakcie suszenia lub podczas podgrzewania ich aromat się ulatnia, dlatego warto dodawać je pod koniec gotowania. Liczne dodatki w kuchni śródziemnomorskiej, jak czosnek i cebula działają antybakteryjnie, dlatego dieta śródziemnomorska jest coraz bardziej popularna. Kuchnia śródziemnomorska składa się ze świeżych potraw, które dzięki przyprawom są nie tylko aromatyczne, ale również lekkostrawne.

Słodkie i naturalne – korzenne aromaty

Zanim odkryto ich smak, wcześniej służyły jako leki, składniki olejków, kadzideł oraz afrodyzjaki. Przyprawy korzenne nie bez powodu traktowane były jako towar niezwykle cenny — z najprostszego dania potrafią wydobyć niezwykły smak i aromat. Goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, kurkuma, wanilia, ziele angielskie, szafran oraz anyż gwiazdkowy – mają nie tylko wyrazisty smak, ale również wiele właściwości leczniczych.

Idealny do bułeczek, pysznego jabłecznika, zimowej herbaty czy jako dodatek do kaszy jaglanej lub domowej owsianki. Cynamon już od dawna obecny jest w naszej kuchni jako składnik słodkich deserów, wypieków, sosów, jak i syropów. Ma charakterystyczny smak i zapach, ale również działa korzystnie dla naszego zdrowia. Już pół łyżeczki cynamonu dziennie obniża poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Cynamon pomaga w dolegliwościach żołądkowych, przyśpiesza przemianę materii i spalanie tłuszczów, ma właściwości antynowotworowe, redukuje trądzik oraz cellulit. Właściwości zmielonej kory cynamonowca cejlońskiego jest o wiele więcej, to przyprawa, która towarzyszy nam przez cały rok – nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez tego korzennego zapachu, z kolei w okresie letnim na naszych stołach króluje szarlotka z młodych jabłek z cynamonowym aromatem. Cynamon to kolejna przyprawa, która prawdopodobnie znajduje się w niemal każdej polskiej kuchni.

Organizuj swoją kuchnię

Zachowaj aromat przypraw i nie zostawiaj ich w oryginalnych, papierowych opakowaniach. Przyprawy pozostawione w torebkach szybko wietrzeją i tracą swój smak. Proponujemy klipsy na torebki, szklane słoiczki, które można oznaczyć naklejkami czy ozdobne ceramiczne pojemniki – są praktyczne, ale również ciekawie wyglądają. Dobrym wyborem są także specjalne organizery z przegródkami. Warto zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania – przyprawy nie lubią wilgotnego, nasłonecznionego i ciepłego środowiska. Najlepiej włożyć je do szafki kuchennej.

Podróżuj kulinarnie

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw – to smakowy fundament każdej potrawy, wzbogacając jej smak i aromat. Dzięki nim możemy kulinarnie podróżować po wielu krajach, dodając do naszych potraw przypraw z różnych zakątków globu.

Jakich przypraw używacie najczęściej? Piszcie w komentarzach!