Fakty i mity o kawie – co każdy smakosz powinien wiedzieć?

Kawa jest jednym z napojów, bez którego nie może obejść się spora grupa Polaków. Z jednej strony uwielbiana, z drugiej krąży na jej temat wiele mitów – co jest prawdą, a co fałszem? Przekonajcie się sami!

Kawa a serce

Mówi się, że pochodząca z Etiopii kawa podnosi ciśnienie krwi oraz zakłóca rytm serca u osób zdrowych. To jeden z mitów – badania z ostatnich lat udowadniają, że regularne picie kawy nie ma wpływu na pracę serca.

Kawa poprawia koncentrację

To prawda! Kawa pobudza organizm, pozytywnie wpływa na skupienie uwagi, zmniejsza senność oraz zmęczenie. Po filiżance kawy wydłuża się czas koncentracji – teraz już wiemy, dlaczego jest najczęściej wypijanym napojem w pracy. Niektóre badania wykazują nawet, że działając na naszą korę mózgową, poprawia pamięć i logiczne myślenie. Należy jednak pamiętać, że to krótkotrwały efekt, trwający do 4 godzin i zależny od metabolizmu każdego organizmu.

Czy kawa odwadnia?

Tym razem to fałsz. Kawa nie ma związku z odwodnieniem organizmu. Oczywiście wypicie większej ilości kofeiny może wywołać działanie moczopędne, jednak w tym aspekcie kawa wpływa na nas podobnie jak… zwykła woda.

Koniec z migreną!

Kawa to jeden z napojów, które wspierają proces leczenia migreny. Kofeina bardzo często jest składnikiem wielu leków przeciwmigrenowych – wpływa na zmniejszenie bólu, dlatego osoby z tą dolegliwością po konsultacji z lekarzem, mogą dodatkowo cieszyć się z picia filiżanki małej czarnej.

Skandynawska filozofia picia kawy

Statystyki pokazują jedno – to Finlandia, Norwegia i Islandia piją najwięcej kawy na świecie. Czym spowodowany jest ten fenomen? Oczywiście to miejsca znane z zimnego klimatu, więc ciepły napój jest zawsze wskazany, jednak do warunków pogodowych dochodzi również tradycja Hygge oraz Fika. Jeśli nie znacie powiedzenia „rzuć cokolwiek robisz i zatrzymaj się, aby cieszyć się swoją kawą”, to już wiecie, że właśnie Skandynawowie promują celebrowanie picia tego czarnego napoju – w ciszy i spokoju. Chwila na relaks kojarzona jest z filiżanką ciepłej kawy, dobrą książką i wygodnym fotelem. Myślimy, że taka filozofia z pewnością przyjęłaby się również u nas w kraju!

Jakie fakty i mity znacie na temat kawy? Podzielcie się nimi w komentarzach!