Co to jest franczyza i na czym polega?

Co to jest franczyza i na czym polega? Franczyza to prawo do otwarcia firmy pod znaną marką, korzystania z ugruntowanej technologii biznesowej i wsparcia partnera za opłatą. Dla przedsiębiorców, którzy nie są gotowi opracować pomysłu na biznes od zera lub nie chcą ryzykować kapitału początkowego, biznes franczyzowy może być obiecującą opcją. Franczyza to szansa na uniknięcie ryzyka dzięki partnerstwu z doświadczonym graczem rynkowym i sprawdzonym pomysłem na biznes. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany w swojej działalności handlowej, podejmij współpracę z Siecią Hitpol, dzięki współpracy z naszymi ekspertami zdobędziesz potrzebną wiedzę. Jesteśmy organizacją skupiającą przedsiębiorców, którzy pracują w systemie franczyzowym.

Co to jest franczyza i na czym polega?

Franchising to koncepcja biznesowa oparta na sprzedaży i kupnie franczyzy. Franczyza nazywana jest również systemem stosunków prawnych i ekonomicznych pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Franczyzodawca to firma, która sprzedaje franczyzę, dając w ten sposób innym przedsiębiorcom możliwość otwarcia punktu sprzedaży pod własną marką, korzystania z uznanych technologii biznesowych i wsparcia partnera.

Franczyzę kupuje franczyzobiorca – indywidualny przedsiębiorca lub organizacja, która chce sprzedawać towary lub świadczyć usługi pod znakiem towarowym dużej firmy i jest gotowa jej za to zapłacić. Przy zakupie franczyzy franczyzobiorca uiszcza opłatę licencyjną – jednorazową płatność na rzecz franczyzodawcy za prawo do przyłączenia się do sieci przedsiębiorstw. Oprócz opłaty licencyjnej umowa franczyzowa przewiduje tantiemy – stałe opłaty za korzystanie z franczyzy raz w roku. Zapraszamy do współpracy z Siecią Hitpol, dzięki nam szybko osiągniesz zadowolenie, ponieważ zapewniamy jednolite standardy, wsparcie wykwalifikowanych pracowników, szkolenia oraz zaplecze marketingowe.

Jak działa franczyza?

Już pod koniec XIX wieku zaradni biznesmeni zdali sobie sprawę, że udany model biznesowy można odtworzyć, a pożądany produkt można sprzedawać w ramach umowy z producentem. Aby lepiej zrozumieć, jak działa franczyza, warto rozważyć klasyczny system interakcji między firmą macierzystą a przedsiębiorstwami sieciowymi sieci franczyzowej. Przedsiębiorca, który z sukcesem wdrożył pomysł na biznes, stworzył rozpoznawalną markę i zajął stabilną pozycję na rynku, postanawia powielić swój model biznesowy i zostać franczyzodawcą.

Opracowuje dla innych przedsiębiorców ofertę przyłączenia się do jego dochodowego biznesu na korzystnych dla obu stron warunkach, czyli zakupu franczyzy. Najczęściej wraz z rozpoznawalnym znakiem towarowym franczyzodawca oferuje franczyzobiorcy gotowy biznesplan, pomoc w opanowaniu technologii produkcji/organizacji sprzedaży/obsługi klienta, bazę zweryfikowanych dostawców oraz instrukcje szkolenia personelu, pomoc prawną na etapie rozpoczęcie działalności gospodarczej, wypracowaną strategię marketingową itp.

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą ofertę franczyzodawcy, stają się partnerami firmy po uiszczeniu opłaty licencyjnej i podpisaniu umowy franczyzowej. Od tego momentu mają prawo do przywilejów, które daje franczyza. Wzajemne zobowiązania stron obowiązują przez cały okres trwania umowy: franczyzodawca otrzymuje dywidendę za posługiwanie się nazwą firmy i koncepcją biznesową, franczyzobiorca cieszy się wsparciem głównego partnera i unika błędów.

Jak w praktyce wygląda przystąpienie do franczyzy? Przed rozpoczęciem współpracy weryfikujemy realia konkretnej placówki handlowej. Uwzględniamy: metraż i stan placówki handlowej, asortyment, rodzaj wyposażenia, możliwość ewentualnej modernizacji. Sieć Hitpol ma dwa rodzaje placówek, a mianowicie: sklepy oraz delikatesy.

Jakie korzyści przynosi franczyza?

1. Zmniejszenie ryzyka przy wejściu na rynek. Przy zakładaniu firmy zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia i utraty zainwestowanych pieniędzy. Jednak przy przystąpieniu do franczyzy jest ona znacznie niższa, niż przy realizacji własnego pomysłu.

2. Zostając franczyzobiorcą, możesz wcześniej przeanalizować wszystkie oferty w branży i wybrać najlepszą. Jeśli przedsiębiorstwa sieci wybranego franczyzodawcy działają przez długi czas i osiągają zysk, prawdopodobieństwo pomyślnego uruchomienia kolejnego punktu jest wysokie.

3. Franczyza polega na skopiowaniu sprawdzonego modelu biznesowego franczyzodawcy i sprzedaży produktu/usługi, na którą jest popyt na rynku. W przypadku samodzielnego uruchomienia nowego sklepu nie ma gwarancji, że będzie popyt na produkty, a biznesplan zadziała.

4. Franczyzobiorcy cieszą się kompleksowym wsparciem ze strony franczyzodawcy: z reguły nowi partnerzy biznesowi po podpisaniu umowy franczyzowej, przechodzą podstawowe szkolenie, otrzymują instrukcje, a w razie trudności mogą liczyć na porady franczyzodawcy. Uzyskują narzędzia i wsparcie IT.

5. Zakup franczyzy nie gwarantuje 100% sukcesu nowego przedsięwzięcia, ale znacznie zwiększa szanse na udany start w porównaniu do zakładania firmy od zera.

Obniżenie kosztów pozyskania odbiorców. Aby promować nowy produkt lub usługę, nowa placówka handlowa musi opracować strategię marketingową wejścia na rynek, zainwestować dużo pieniędzy w reklamę, aby przyciągnąć klientów. Przedsiębiorstwo, które otwiera się pod franczyzą znanej marki, nie musi ponosić dużych kosztów reklamy. Większość kosztów marketingowych pokrywana jest przez Franczyzodawcę – to on dba o rozpoznawalność marki, reklamę produktów promocyjnych, dobór asortymentu oraz kompleksowe wsparcie marketingowe.

Franczyza Hitpol zapewnia konkurencyjną ofertę handlową dla konsumentów, a także udział w tworzeniu polskiej sieci z wiarygodnością na rynku FMCG. Sieć Hitpol powstała w 2000 roku i jest w całości polską marką. Obecnie pod szyldem Hitpol działa ponad 120 sklepów. Wielu obecnych Partnerów rozwija się z Siecią Hitpol, otwierając nowe placówki handlowe i wybierając franczyzę Hitpol. Naszym priorytetem jest zadowolenie naszych Partnerów, dlatego chcemy, aby nasi Franczyzobiorcy rozwijali swoje sklepy przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy. Zapraszamy do współpracy z polską Siecią Hitpol – rozwijaj się razem z nami!