Drugie śniadanie do szkoły – co zapakować dziecku do plecaka?

Powinno być zdrowe, odpowiednio zbilansowane, pożywne i smaczne. Jakie nie może być? Na pewno nudne, bo wówczas wyląduje w koszu lub niezjedzone wróci do domu. Drugie śniadanie to często wielka niewiadoma i problem dla wielu rodziców, którzy nie wiedzą, co włożyć do szkolnego lunchboxa. 1 września już za nami, dlatego mamy dla Was kilka pomysłów na pyszną śniadaniówkę, która zadowoli każdego ucznia!

Proste i smaczne!

Przerwy bardzo szybko się kurczą, dlatego podczas przygotowywania posiłków musimy pamiętać o tym, aby drugie śniadanie było proste w obsłudze. Dzieci nie mają czasu na skomplikowane logistycznie dania, wymagające od nich jakiegokolwiek wysiłku.

Dobrze zapakowane!

Z ulubionym motywem lub bohaterem, szczelne i niezajmujące dużej ilości miejsca – cała zabawa podczas drugiego śniadania zaczyna się od opakowania, które sprawi, że jedzenie stanie się przyjemnością. Najlepiej, aby przed wybraniem pojemnika, został on zaakceptowany przez Waszą pociechę. Zbyt dziecinny lub taki, który już na samym początku nie spodoba się dziecku, może nie być później nawet wyjęty z plecaka. A to już pierwsza przeszkoda, którą każdy rodzic musi pokonać. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kilka pojemników różnego rodzaju i wielkości – co daje możliwość dostosowywania ich do posiłku, jaki chcemy przyrządzić.

Lunchbox idealny

Przygotowując lunchbox dla dziecka, można kierować się zasadą trzech posiłków, na które składa się: danie główne, owoce lub warzywa oraz przekąska. Już wcześniej pisaliśmy o zdrowych i pełnowartościowych przekąskach, o których możecie przeczytać na naszym blogu. Nie zapomnijcie również o wodzie! To istotna część codziennej wyprawki dla dziecka.

Ważne jest, aby dziecko uczestniczyło w skompletowaniu szkolnego menu. Razem z nim przygotuj batoniki musli lub domowe muffiny, pozwól wybrać mu ulubione dodatki, warzywa i owoce. Kolejnym istotnym elementem dobrego lunchboxa jest jego różnorodność – postaw na kolorowe sałatki, jogurt z owocami, placuszki z dodatkiem ulubionych warzyw, domowe pizzerinki czy mini tortille. Warto postarać się o smaczne przekąski w postaci frytek z warzyw, suszonych owoców, ciasta bananowego lub domowych ciastek owsianych.

A co z kanapkami? Nie rezygnujmy z nich tak szybko! Co zrobić, aby nie były nudne? Należy pamiętać o zmienianiu rodzaju chleba, kolorowych pastach oraz innych pysznych smarowidłach. Masło orzechowe, roślinne pasztety z dodatkiem świeżych lub ugotowanych na parze warzyw – pomysłów na pyszne kanapki jest wiele!

Dobrze przygotowana śniadaniówka jest bardzo ważna – to właśnie w szkole dziecko spędza część swojego dnia, a rodzice nie mają kontroli nad czasem, jaki poświęca jedzeniu. Dlatego istotne jest, aby zachęcić dziecko do sięgnięcia po drugie śniadanie poprzez ciekawie i kolorowo skomponowany lunchbox.