Dieta na upały – które produkty schłodzą Cię w upalne dni?
Co pić i jeść w upały, aby nie odwodnić swojego organizmu? Krok pierwszy: unikaj produktów ciężkostrawnych. Krok drugi: pamiętaj o odpowiedniej porcji wody oraz świeżych owocach i warzywach.
Pij dużo wody!
Najlepiej wypijać od 1,5 do 3,5 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników – aktywności fizycznej, wagi czy temperatury otoczenia. Im wyższa temperatura, tym bardziej powinniśmy nawadniać nasz organizm. Jak pić wodę i kiedy? Najlepiej małymi łyczkami, gdyż wypicie dużej ilości naraz może wypłukać z naszego organizmu potrzebne sole mineralne. Najwięcej wody powinno się wypić zaraz po przebudzeniu, nie zaleca się picia podczas jedzenia, ale 10 minut przed i po posiłku. W upały lepiej unikać słodzonych napojów, dlatego warto sięgnąć po wodę mineralną, do której można dodać orzeźwiającą limonkę, cytrynę i miętę. W naszej codziennej diecie istotne są również soki z owoców i warzyw – dostarczą nam witamin i składników mineralnych, które szybko tracimy przy wysokich temperaturach.
Jedz owoce i warzywa
Owoce i warzywa są bogate w liczne mikro i makroelementy oraz substancje odżywcze. W upał nasz apetyt maleje, dlatego lepiej wybierać lekkie posiłki. Jednym z owoców idealnym na temperatury powyżej 30 stopni C jest arbuz – w 92 procentach składa się z wody, zawiera potas, magnez, żelazo, wapń i sód. Arbuz ma również właściwości regenerujące mięśnie, wspomaga pracę serca oraz obniża ciśnienie. Co najważniejsze arbuz niezwykle orzeźwia – to najlepsza przekąska na gorące dni.
Ogórek to jedno z warzyw, które idealnie uzupełnia płyny i mikroelementy w organizmie. Zawiera wiele substancji prozdrowotnych oraz wykazuje działania antybakteryjne. Ogórka można dodawać do sałatek, kanapek, ale także robić z niego orzeźwiające koktajle z jabłkiem oraz miętą.
W upały często rezygnujemy z gorących, dwudaniowych posiłków – zamiast nich polecamy smaczny chłodnik na bazie botwinki, selera, pora i natki pietruszki. Lato oferuje nam wiele sezonowych warzyw, z których przygotujesz lekkie zupy. Warto wykorzystać młodą marchewkę, pietruszkę, pomidory i paprykę. Sałatki to kolejny pomył na wakacyjne menu – można urozmaicać je owocami, takimi jak truskawki czy maliny.
Nabiał na upały
Jogurt na śniadanie? Czemu nie! Jeśli chcemy się ochłodzić i zjeść coś lekkiego, warto wybrać jogurt naturalny z dodatkiem owoców i musli. To pożywny posiłek, który doda nam energii i nie obciąży organizmu. Sposobów na wykorzystanie jogurtu w codziennej diecie jest mnóstwo – na śniadanie można wymieszać go z owsianką, dodać ulubione owoce, nasiona chia, łyżeczkę miodu lub przygotować z niego lekki sos do sałatek. Domowy mrożony jogurt to również idealny deser na wakacyjne upały, ale należy pamiętać o gwałtownych różnicach temperatur, które mogą wywołać przeziębienie lub anginę.
Prawidłowe nawadnianie w czasie upałów jest bardzo ważne, podobnie jak dostarczenie organizmowi potrzebnej ilości witamin i minerałów. Gdy temperatury przekroczą 30 stopni C, warto postawić na dietę bogatą w produkty, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.
Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na upalne dni, opisujcie je w komentarzach!